نور در عکاسی

در این مقاله به بررسی اهمیت نور در عکاسی می پردازیم.

برخی از عکاسان بر روی تفاوت بین نور طبیعی و نور در عکاسی مصنوعی مردد هستند. مشکل این است که چیزی به عنوان نور مصنوعی وجود ندارد. این ها همه تابش الکترومغناطیسی هستند. نور فقط بخشی از تابش الکترومغناطیسی است که در طیف قابل مشاهده است. اما همانند هر تابش دیگری رفتار می کند. تنها دو راه برای ایجاد آن وجود دارد. اتم‌ها هنگام ایجاد لرزش حرارتی به عنوان تابش الکترومغناطیسی پس از گرم شدن، نور لامپ را ایجاد می کنند. هنگامی که انرژی به عنوان تابش الکترومغناطیسی آزاد شود، الکترونها نورانی می شوند.

هر دو نوع نور در طبیعت اتفاق می افتد ، از آتش، نور خورشید، کرم شب تاب و یا حتی جلبک. “نباید اجازه داد باورها یا اطلاعات غلط، نظرات را راجع به یک نوع خاصی از نور به خاطر منبع آن تغییر دهد. “

کیفیت

به جای نگرانی در مورد منبع نور در عکاسی باید توجه بیشتری به کیفیت نور داد. عکاسان، سخت یا نرم بودن نور را برای سایه اندازی روی سوژه استفاده می کنند. این در واقع مربوط به جهت نور و نوع رفلکس (Reflect) آن است. نور در عکاسی در یک خط مستقیم حرکت می کند تا زمانی که چیزی باعث منعکس شدن آن شود. نور مستقیم از یک منبع منحصر به فرد می تواند سایه های تاریک و روشن یا انعکاسی براق ایجاد کند. یک انعکاس چشمگیر زمانی اتفاق می افتد که نور به سطح تخت برسد و با همان زاویه اولیه بازتاب شود. نور مستقیم یک نور سخت است.

انعکاس پراکنده هنگامی اتفاق می افتد که نور به سطح ناهموار برسد. نور هنوز هم در زاویه منعکس می شود. اما سطح ناهموار، زاویه های بیشتری را برای ایجاد بازتاب در جهت های مختلف فراهم می کند. به همین دلیل سطحی در جلو سافت باکس ها وجود دارد که برای پخش نور هستند. زمانی که نور به پخش کننده برخورد می کند. سطح ناهموار باعث تغییر جهت برخی از ذرات نور، جلوگیری از سطوح براق و پر کردن مناطق در سایه برای ایجاد نور نرم است.

مقدار نور

مقدار ارسالی منبع نور در عکاسی، سخت و نرم بودن آن بستگی به سوژه مورد نظر دارد. خورشید یک منبع بزرگ نور است، اما فاصله زیاد آن نسبت به سوژه ها، باعث کاهش شدت آن می شود. در مقابل، یک سافت باکس نوری منبع نور بیشترو بهتری نسبت به سوژه عکاسی است. به همین دلیل هر نوع از پخش کنندگان نور مورد نیاز باید در لحظه عکاسی باشد تا تابش نور ملایم شود و هر مقدار که منبع نور در عکاسی منتشر شده دورتر قرار گیرد.

نور کمتری به سوژه عکاسی میرسد. زیرا نور در حال حرکت در جهات مختلف است. برای داشتن نور نرم یا سافت باید از منبع نور بزرگ و پخش کننده وسیع و برای نور سخت یا هارد از یک منبع نور کوچک و مستقیم استفاده کرد.

رنگ

دما بر رنگ نور در عکاسی تاثیر می گذارد ولی درک درست آن بسیار مهم است. در طبیعت، روشنایی تابشی از رنگ قرمز تا نارنجی، و سپس به رنگ زرد، به عنوان افزایش درجه حرارت تغییر می کند. همه افراد به طور غریزی به رنگ آبی به عنوان رنگ سرد و به رنگ نارنجی به عنوان رنگ گرم واکنش یکسان دارند.

چگونگی درک ذهن یک انسان از طبیعت فقط با تآثیرگذاری رنگ است و طبیعت به رنگ واکنش نشان می دهد.

بزرگترین تاثیر

هر چیزی که قابل دیدن است در نتیجه انعکاس نور در عکاسی است. با درک صحیح و استفاده درست از این ویژگی های اساسی نور، می توان به طور چشمگیری عکس هایی منحصر به فرد و زیبا خلق کرد.