فهرست مطالب

معرفی ۲۵ قهرمان | گلچینی از عکاسان مشهور تاریخ

قبل از معرفی عکاسان مشهور تاریخ ، ابتدا می‌توان گفت داشتن درک بهتر از تاریخچه هنر شما و کسانی که به آن کمک کرده‌اند، بدون شک شما را به یک عکاس بهتر تبدیل خواهد کرد. اگر شما در تلاش برای گرفتن عکس‌های عالی هستید، مطالعه آثار اساتید عکاسی به شما نشان می‌دهد که چه چیزی عکس شما را عالی می‌کند.


چه چیزی باعث ثبت یک عکس عالی می‌شود؟

چند سال قبل که من در کالج عکاسی بودم. یکی از اساتید من عکسی گرفته شده توسط آلفرد استیگلیتز به نام «Steerage» را به ما نشان داد و در مورد آن بحث کرد. من متوجه نمی‌شدم که چرا آن عکس، عالی بود. من واقعا تصویر و یا اهمیت آن را نمی توانستم درک کنم. تا زمانی که خودم وارد این حرفه شدم و در نهایت توانستم آن را درک کنم.

شما نیز می‌توانید نظر و درک خودتان را از این تصویر بسازید. این یک عکس عالی برای مطالعه است.

نکته‌ای که از این اتفاق می‌توان آموخت این است که اگر بهتر و دقیق‌تر به عکس‌های بزرگ تاریخی نگاه کنید، معنای عمیق‌تری در بسیاری از آنها وجود دارد.

عکس «Steerage» – آلفرد استیگلیتز

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 1 | آتلیه کودک تیرشات


تمام بزرگان قهرمان هستند، شما هم قهرمان داشته باشید

به سلبریتی‌ها و ورزشکاران مورد علاقه‌تان فکر کنید. ناگزیر در برخی موارد از آنها سوال می‌شود که قهرمان آنها چه کسی است؟ همه آنها یک قهرمان دارند. این همان چیزی است که باعث شده آنها در زمینه کاری خود مشهور و عالی باشند؛ قهرمان‌هایی که آنها را در جهت تلاش برای دستیابی به تعالی نگه می‌دارند. ممکن است قهرمان یک فرد در قید حیات باشد و یا از دنیا رفته باشد.

اگر طرفدار بازی هاکی هستید، احتمالا می‌دانید که قهرمان واین گرتزی، گرد هوو بود که او در نهایت با وی ملاقات کرد، حتی رکورد هوو را شکست و در یک یا دو بازی در کنار او بازی کرد.

داشتن قهرمان، یک انگیزه بزرگ برای کار کردن شما است.

من یک لیست از عکاسان مشهور تاریخ را برای شما آماده کردم. این لیست به هیچ وجه دقیق نیست، بلکه مواردی است که معنای خاصی را برای من به همراه داشته است. اگر شما علاقه مندی‌های دیگری دارید، لطفا آنها را در بخش نظرات بنویسید و به من بگویید چرا آنها قهرمانان شما هستند.


1- ژوزف نیسه‌فور نیپس | Nicéphore Niépce

او در سال ۱۸۲۵ اولین عکس در جهان را گرفت. بنابراین او در هر لیست رتبه‌بندی باید در رتبه ۱ قرار گیرد، زیرا بدون نوآوری او، ما اکنون این حرفه را نداشتیم.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 2 | آتلیه کودک تیرشات


2- آلفرد اشتیگْلیتْس یا آلفرد استیگْلیتْس | Alfred Stieglitz

آلفرد اشتیگْلیتْس یا آلفرد استیگْلیتْس از جمله عکاسان مشهور تاریخ است که نقش بزرگی در عکاسی به عنوان یک هنر در قرن ۱۹۰۰ داشت. او با یک نقاش به نام جورجیا اوکیف ازدواج کرد و تصاویر مشهور او از شهر نیویورک از آثار هنری حقیقی وی هستند.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 3 | آتلیه کودک تیرشات


3- مارگارت بورک وایت | Margaret Bourke-White

مارگارت بورک وایت ، خانمی که عکاس خبری و عکاس مجله LIFE و یکی از قهرمانان من است. شما می‌توانید فیلمی که درباره زندگی او (نقش او توسط فررا فاکت بازی شد) ساخته شده است را تماشا کنید! او به عنوان یک زن شجاع (و یا دیوانه) شناخته شده بود و او از آخرین لحظات عمر گاندی قبل از ترور عکس گرفته است.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 4 | آتلیه کودک تیرشات


4- هنری کارتیه برسون | Henri Cartier-Bresson

هنری کارتیه برسون ، عکاسی فرانسوی که توسط بسیاری از مورخان به عنوان “پدر عکاسی” شناخته شده است. او استاد عکاسی خیابانی یا “غیر رسمی” بود و اصطلاح “لحظه قطعی یا لحظه تعیین کننده” را در عکاسی ارائه کرده که استانداردی است که بسیاری از روزنامه نگاران هنوز به دنبال آن هستند.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 5 | آتلیه کودک تیرشات


5- رابرت کاپا | Robert Capa

رابرت کاپا ، عکاس جنگی است که ۵ جنگ مختلف، از جنگ داخلی اسپانیا گرفته تا جنگ جهانی دوم را پوشش داد. او یکی از اعضای بنیانگذار Magnum Photos (معتبرترین آژانس عکاسی دنیا) است.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 6 | آتلیه کودک تیرشات


6- انسل آدمز | Ansel Adams

یکی دیگر از عکاسان مشهور تاریخ، انسل آدمز، عکاس طبیعت و منظره است که وقتی عکس‌های او را می‌بینید، نمی‌دانید که ساختگی است یا خیر. عکس‌های سیاه و سفید او از دره یوسیمیت به خوبی در گالری‌ها، پوسترها و در کتاب‌ها درج شده است. جستجوی نام ” انسل آدمز ” در آمازون بیش از ۵۶۰۰ نتیجه دارد! او همچنین سیستم منطقه ای (Zone System) را به همراه فرد آرچر ایجاد کرد (یک سیستم پیچیده برای ایجاد نوردهی درست با استفاده از فیلم‌ها و کاغذهای سیاه و سفید).

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 7 | آتلیه کودک تیرشات


7- ادوارد مایبریج | Eadweard Muybridge

ادوارد مایبریج ، یکی از پیشگامان در مطالعات عکاسی و تصاویر متحرک (motion) است که اغلب به خاطر ساخت اولین پروژکتور فیلم شناخته می‌شود. او همچنین بر حیوانات و حرکت نیز مطالعه داشته و از طریق تصاویرش کشف کرد که راه رفتن اسب به گونه‌ای است که می‌تواند تا ارتفاع ۱۲۰ متری از زمین بپرد.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 8 | آتلیه کودک تیرشات


8- فیلیپ هالسمن | Philippe Halsman

فیلیپ هالسمن ، استاد عکاس پرتره که در دهه ۱۹۴۰ بود و در سال ۱۹۷۹ درگذشت. او عکاسی برای مجله LIFE را از سایر عکاسی‌ها متمایز می‌دانست. او و یک نقاش سورئالیستی به نام سالوادور دالی به مدت ۳۷ سال همکاری و دوستی مداوم داشتند که کتاب “سبیل دالی” را منتشر کرده بود. پرتره‌های او خلاق، نوآورانه و تحسین برانگیز بود. کتاب “Halsman at Work (هالسمن در کار)” یکی از کتاب‌های مورد علاقه من است، مخصوصا زمانی که شدیدا به الهام گیری، نیاز داشتم. او از همه عکس گرفته است؛ از مریلین مونرو، وینستون چرچیل، آلفرد هیچکاک و حتی آلبرت انیشتین نیز عکاسی کرده است. او از جمله عکاسان مشهور تاریخ بوده است که سوژه‌های خود را در مقابل دوربین پرت می‌کرد؛ به طوری که شما می‌توانید حس طنز و شوخ طبعی، حس تفریح و بازیگوشی، تمایل به آزمایش و نگاه احمقانه را با مشاهده کارت پستال‌های تعطیلات خانوادگی او دریافت کنید.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 9 | آتلیه کودک تیرشات


9- ویلیام یوجین اسمیت | W. Eugene Smith

ویلیام یوجین اسمیت ، عکاس جنگ جهانی دوم برای مجله LIFE و نگارنده مقالات عکاسی و داستان‌های قابل توجهی مانند «پزشک دهکده»، «روستای اسپانیا و مرد بخشش و مروت» (بر مبنای اثر آلبرت شویتزر) بوده است. من خیلی خوش شانس بودم که توانسته‌ام به یک نمایشگاه از آثار اسمیت بروم. ویلیام یوجین اسمیت از جمله عکاسان مشهور تاریخ بود که عمیقا بر روی من تاثیر گذاشت.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 10 | آتلیه کودک تیرشات


10- دوروتیا لانگ | Dorothea Lange

دوروتیا لانگ یکی دیگر از عکاسان مشهور تاریخ ، عکاس مستند و خبرنگاری است که به خاطر عکس‌هایش از افسردگی بزرگ در میان کارگران و کسانی که بیشتر تحت تاثیر افسردگی قرار گرفته اند، شناخته شده است. تصویر نمادین او با نام “مادر مهاجر” در سال ۱۹۳۶ در یک اردوگاه کارگران مزرعه و مهاجر گرفته شده است.

مشهور تاریخ کدامند؟ وسط 11 | آتلیه کودک تیرشات